První pomoc při akutním zranění: ledovat či neledovat?

Autor:
Author photo
Mgr. Tereza Rothová
Odborné články
noha - led

Nejste si jistí, jak postupovat při akutním zranění, jako je třeba podvrtnutí kotníku?

Poradíme vám, proč se dnes už nedoporučuje dlouhé ledování, proč je důležité zranění rozhýbat, a jak vypadá nový přístup PEACE & LOVE, který podporuje rychlejší hojení.

Zjistěte, jaké kroky udělat ihned po úrazu a jak se vyhnout běžným chybám, které mohou proces zotavení zbytečně zpomalit.

Metoda RICE: je stále aktuální?

Při podvrtnutí kotníku nebo jiném podobném akutním poranění máme zažitý postup léčby zahrnující klid, ledování, stažení končetiny obvazem a zvednutí končetiny. Hlavně nohu nezatěžovat, nesportovat, spíš jí šetřit, než se to zahojí ležením na gauči s pytlíkem mraženého hrášku přes kotník.

Tento postup byl dlouho populární na základě knihy Dr. Mirkina, kde uvedl zkratku RICE jako návod k řešení sportovních poranění. Význam zkratky je následující:

  • R – rest = klid, odpočinek
  • I – ice = ledování
  • C – compression = komprese, stažení obvazem
  • E – elevation = zvednutí končetiny nad úroveň srdce

Ledování může zpomalit proces hojení

V roce 2015 ale sám autor tohoto postupu změnil názor na základě nových vědeckých poznatků. Uvádí, že ledování a kompletní odpočinek mohou naopak prodlužovat dobu léčby. Tělo se totiž vždy hojí zánětem. A ten ledováním tlumíme, a tím celý proces zpomalujeme.

Po poranění se spouští imunitní reakce těla. Bílé krvinky (makrofágy) do oblasti uvolňují hormon IGF-1, který je důležitý pro hojení. Ledování ale zabraňuje jeho uvolňování, a navíc způsobuje stažení cév v okolí poraněného místa. Tím dochází ke snížení průtoku krve a omezení tvorby nových cév v poškozené tkáni (tzv. angiogeneze a revaskularizace).

Kdy ledovat?

Dle Dr. Mirkina může být ledování vhodné pro krátkodobé snížení bolesti.

  • Ledovat maximálně 10 minut. Ledový obklad přikládejte přes jednu vrstvu suché látky, ne přímo na kůži.
  • Poté udělat alespoň 20 minut přestávku.
  • Opakovat maximálně 2 až 3 cykly během prvních 6 hodin po úrazu (později už to nemá význam).

Hojení probíhá úplně stejným způsobem nejen po úraze, ale i po operaci, například artroskopii kolene. Ledování ještě několik dnů po operaci je tedy značně nežádoucí.

Od původního RICE přes PRICE až k POLICE a PEACE & LOVE

Původní metoda RICE byla postupně upravována. Nejprve vznikla zkratka PRICE, kde bylo přidáno „P“ jako protection – ochrana (Bleakley a kol., 2012). Další vývoj přinesl zkratku POLICE : místo klidu ( R est) se klade důraz na optimální zatížení ( O ptimal L oading).

Odpočinek by měl být krátký a tkáň by měla být co nejdříve postupně zatěžována a rozhýbávána. Optimální zatížení tkáně je však individuální a je třeba řídit se bolestí jako indikátorem. Neexistuje jeden univerzální návod.

PEACE & LOVE: nejnovější přístup k léčbě zranění

V roce 2020 přišli Dubois a Esculier s metodou PEACE & LOVE, která kombinuje péči o akutní i pozdější fáze zranění. Jak jednotlivé kroky vypadají?

Bezprostředně po poranění – PEACE

PEACE

  • P – protection = ochrana
    Odlehčete končetinu a omezte pohyb po dobu 1 až 3 dnů, abyste minimalizovali krvácení a předešli zhoršení poranění. Snažte se odpočinek zkrátit na minimum, protože zbytečné šetření končetiny může zhoršit kvalitu a sílu budoucí tkáně.
  • E – elevation = zvednutí končetiny
    Zvedněte končetinu nad úroveň srdce pro odtok otoku.
  • A – avoid anti-inflammatories = vyhnout se protizánětlivým lékům
    Vyhněte se lékům, které tlumí zánět, protože ten musí v těle při hojení proběhnout.
  • C – compression = komprese
    Stáhněte končetinu obvazem nebo tejpem. Pomáhá to snížit nitrokloubní otok a krvácení.
  • E – education = edukace
    Nechte si poradit od fyzioterapeuta, jak aktivně přistupovat k léčbě. Správná edukace vám pomůže pochopit výhody aktivního přístupu oproti pasivním metodám, jako jsou elektroterapie, terapeutický ultrazvuk nebo akupunktura. Tyto metody mají z dlouhodobého hlediska často nevýznamný vliv na bolest a funkci a mohou dokonce zbytečně prodlužovat proces hojení.
    Dobrá edukace vás může ochránit před nadměrnou léčbou, a tedy výdaji, nerealistickými očekáváními a závislostí na terapeutovi. Cílem je, abyste sami pochopili, co vaše tělo potřebuje, a mohli na svém zotavení aktivně pracovat. I když manuální terapie může být užitečná, důraz je kladen na pohyb, správné cvičení a postupné zatěžování, které pomáhají návratu do plné kondice.
    Navštívit fyzioterapeuta rozhodně doporučujeme, protože vám pomůže sestavit individuální plán a poradí, jak zranění co nejlépe zvládnout.

Pozdější fáze – LOVE

LOVE

Po prvních dnech přecházíme k druhé části doporučení.

  • L – load = zátěž
    Postupně zvyšujte zátěž podle bolesti. Pohyb by měl být pomalý a kontrolovaný, bez zhoršení bolesti. Správné zatížení pomáhá podpořit proces hojení a remodelace tkání prostřednictvím mechanotransdukce – procesu, při kterém buňky reagují na mechanické podněty, jako je tlak nebo tah, a přizpůsobují se jim. Tkáň se tedy při hojení rovnou přizpůsobuje zatížení, které jim dáváme. Správné zatížení tkání zároveň zvyšuje jejich toleranci a kapacitu, což posiluje šlachy, svaly a vazy. Snažte se co nejdříve navracet k vašim běžným aktivitám, přičemž bolest vám poslouží jako důležitý indikátor, co je tělo schopné zvládnout.
  • O – optimism = pozitivní přístup
    Vaše psychické nastavení hraje klíčovou roli v procesu hojení. Buďte optimističtí a věřte ve schopnost svého těla zotavit se. Pozitivní přístup je vědecky spojen s lepšími výsledky a rychlejší rehabilitací.
    Naopak strach, deprese nebo katastrofizace problému mohou zpomalit zotavení a negativně ovlivnit vaši motivaci k návratu do běžného života. Pamatujte, že vaše emoce a přesvědčení mají reálný dopad na hojení těla.
  • V – vascularisation = vaskularizace, podpora prokrvení
    Začněte s lehkým kardiovaskulárním cvičením, které nezhoršuje bolest, co nejdříve po úrazu. Aerobní aktivita, jako je svižná chůze, cvičení na rotopedu, ručním rotopedu nebo veslovacím trenažéru, podporuje celkové prokrvení, což urychluje hojení.
    Navíc takové cvičení zvyšuje vaši motivaci a zlepšuje celkový zdravotní stav. Mnoha lidem pomáhá pocit, že už mohou „aspoň něco“ dělat.
    Pro lokální zvýšení prokrvení lze použít například takzvaný flossband. To je pevná gumová páska, pomocí které se na krátkou dobu omezí průtok krve. Při jejím sundání pak nastává velké reaktivní prokrvení poraněné tkáně.
  • E – exercise = cvičení
    Existují silné vědecké důkazy o tom, že cvičení je důležité pro léčbu např. podvrtnutí kotníku, ale i jako prevence opakovaných zranění. Cvičením navrátíte kloubu rozsah pohybu, posílíte okolní svaly a zlepšíte vnímání kloubu (propriocepci).
    Začněte s jednoduchými cviky, jako jsou základní pohyby v kloubu (ohýbání a natahování, kroužení), dále dřepy či výpady, a postupně přecházejte k náročnějším pohybovým aktivitám. Pro optimální průběh hojení necvičte přes bolest. Používejte bolest jako indikátor míry zatížení. Postupně by zranění mělo bolet méně a dovolovat vám více.
    Díky metodě LOVE podpoříte nejen proces hojení, ale také rychlejší a bezpečnější návrat do běžného života, práce či sportovních aktivit.

Léčíme člověka, ne zranění

Pokud se vám tedy zranění na pohybovém aparátu přihodí, zkuste se příště řídit nejnovějšími radami. Ve Fitnessii vám poradíme s léčbou v jakékoliv fázi zranění, ať už s postupem těsně po úrazu nebo s následnou terapii a cvičením. Špatně zahojené a nedostatečně vycvičené zranění může dělat problémy i mnohem později v životě a třeba i jinde na těle. Pokud s námi chcete řešit své akutní zranění, či jeho následky, neváhejte se objednat na fyzioterapii. Léčíme klienta se zraněním, a ne pouze zranění klienta. Člověka vždy řešíme jako celek a terapii přizpůsobujeme individuálně.

Zdroje:

  • BLEAKLEY, C. M., GLASGOW, P., MACAULEY, D. C. PRICE needs updating, should we call the POLICE? Br J Sports Med [online]. 2012;46:220-221. Doi: 10.1136/ bjsports-2011-090297
  • DUBUOIS, B., ESCULIER, J.-F. Soft-tissue injuries simply need PEACE and LOVE. Br J Sports Med [online]. 2020; 54 :72-73. Doi: 10.1136/bjsports-2019-101253
  • MIRKIN, G. Why ice delays recovery? In: drmirkin.com [online]. [cit. 24.1.2025]. Dostupné z: drmirkin.com
  • SVĚT FYZIOTERAPIE. Vývoj přístupu k akutnímu poranění (kotníku). In: svetfyzioterapie.cz [online]. 24.4.2023 [cit 24.1.2025]. Dostupné z: https:// www.svetfyzioterapie.cz/ledovat-nebo-neledovat-po-distorzi-hlezna? srsltid=AfmBOopUzv7VXsw5Qab5DUHl_jSQHKdmYVGYAJyTmupHKdUtxtpetFp9
  • Obr. PEACE & LOVE - British Journal Of Sport Medicine (blogs.bmj.com)