Na co se nás ptáte o gynekologické fyzioterapii?

Autor:
Author photo
Mgr. et Bc. Lenka Exnerová
Author photo
Bc. Tereza Šimůnková
29.10.2024
Fyzioterapie

Jak se připravit na gynekologickou fyzioterapii a co je dobré vědět předem?

photo-masaze-2

Vždy při první terapii nejprve vyšetříme, odebereme anamnézu a pak se pobavíme co dál. Ošetření pánevního dna probíhá většinou při následujícím sezení. Při terapii pánevního dna je dobré jít mimo cyklus a měl by pak následovat klidnější den. Je možná větší únava a citlivost, takže není vhodné jít cvičit a také co nejméně sedět, aby se nenamáhala kostrč. Kromě toho není nutná žádná příprava.

Je ošetření bolestivé?

Ošetření jako takové bolestivé není. Zdravý sval nebolí, takže pokud je nějaké  místo citlivější, je to signál, že se na ně máme zaměřit.

Dokáže fyzioterapie pomoci při silných bolestech způsobených  endometriózou?

Ano, určitě může pomoci zmírnit příznaky, ale je to vždy individuální. Záleží na  typu endometriózy, odebrané anamnéze a vyšetření.

Pracovaly bychom se svalovým napětím pánve (Mojžíšová, per vaginam),  viscerální terapií, fasciemi, hlubokým stabilizačním systémem, dechem a měkkými  tkáněmi v oblasti pánve a břicha.

Fyzioterapii lze podpořit i dalšími prvky, jako je akupunktura, bylinky či  psychoterapie. Popřípadě navštívit i centrum pro léčbu bolestí.

Je vhodné přijít v těhotenství preventivně?

Ano, určitě to vhodné je. Můžeme pomoci se svalovou dysbalancí, uvolněním  zablokovaných a bolestivých SI kloubů, zablokovaných žeber a prací s dechem,  podívat se na držení těla nebo pomoci s přípravou pánve na porod.  I v těhotenství se může, pro bolest nebo před porodem, sáhnout do svalů pánevního dna pro uvolnění.

Důležité jsou také informace, jak o sebe pečovat po porodu.

Týká se ošetření pánevního dna i mužů?

Ano, ošetření pánevního dna je i pro muže. Většinou přichází s bolestivou kostrčí,  varlaty či po operacích.

Je fyzioterapie vhodná i v případě potíží s početím?

Při potížích s početím se ošetření pánevní oblasti doporučuje. Ošetření může  pomoci s funkčními problémy, které zhoršují šance otěhotnění nebo je vhodné i  jako příprava u IVF. U nás pracujeme s konceptem Ludmily Mojžíšové.

Jde fyzioterapií řešit bolestivou menstruaci?

Ano, fyzioterapie může s bolestivou menstruací pomoci. Práce se svaly, měkkými  tkáněmi a fasciemi v oblasti pánve a břicha, je jedna z možností, jak můžeme s  bolestí pomoci.

Většinou bývá pro bolest více důvodů, takže je potřeba k tomu přistupovat  komplexně. Bavíme se i o úpravě životosprávy, pohybu, stresovém managementu a  dalších.

Kdy mohu jít po porodu na fyzioterapii?

Pokud je vše v pořádku, tak můžete přijít po šestinedělí. Jestliže máte po porodu  nějaké bolesti a obtíže, či se chcete o něčem poradit, nemusíte vůbec čekat a  můžete přijít hned. U nás není problém přijít i s miminkem.

Je fyzioterapie vhodná, když je myom na děloze?

Gynekologická fyzioterapie je více než vhodná. U myomů bychom se zaměřily na  práci s pánevním dnem, viscerální terapii a měkké tkáně, hluboký stabilizační  systém a práci s dechem. Přistupovaly bychom k tomu komplexně dle vstupního  vyšetření.

Našim cílem by bylo zvýšit prokrvení dané oblasti, zlepšení posunlivosti tkání a  naučení práce s pánevním dnem, což může i snížit další výskyt myomů.

Před pár lety jsem spadla na kostrč a teď se snažíme o miminko. Můžu mít  problémy?

Určitě to může být jeden z důvodu, proč se nedaří otěhotnět. Kvůli tomuto pádu  na kostrč se mění celkové napětí v oblasti pánevního dna. Dále to může ovlivnit  cévní zásobení a lymfatický systém a v neposlední řadě i nervový systém v této  oblasti.

Vždy po komplexním vyšetřeni zjistíme i případně další nesrovnalosti, které  můžeme společně řešit.

lekce-pohybu-kurz

Nový kurz

Lekce pohybu - kurz

od 9.1. do 27.3.2025

Prohlédnout